Õppereis Lätis Abula tegevuspiirkonnas

Piiriveere Liidri liikmed külastasid möödunud nädala lõpus Läti Abula tegevusrühma tegevuspiirkonna LEADER objekte. Sealsel kohalikul tegevusrühmal on käsil kolmas strateegia periood ja meile tutvutsati eelmise perioodi LEADER toel elluviidud objekte. Esmiesel päeval kohtusime Palsmane külavanema Tignasega, kes tutvustas meile Palsmane küla ja sealseid projekte, mis on saanud LEADER toetust.Väikses Palsmane külas, kus elab 900 inimest on väga aktiivne kogukond ja nende peamiseks eesmärgiks on külaelu arendamine.

Toetuse abiga on saanud kirik aia ümber ja kirikutorn taastatud. Külas tegutseb põhikool, mis on samuti saanud LEADER toetust klassiruumide inventari ja seadmete soetamiseks. Palsmane külas asub park, mida on samuti toetuse abiga elavdatud. Pargis on toonekurgede paari kuju, mis peaks tooma beebiõnne, seega on pargi külastus populaarne pulmade ajal. Pruutpaar istutab parki oma kase ja palub beebiõnne toonekurgede kujudelt. Kohtusime kohaliku sukaadi ja mahla tootjaga, kes enamuse ajast teeb kogu töö ära pereliikmete abiga ja suurhooajal suvel kasutab abitööjõudu. Tooraine kasvatab kohalik ettevõtja ise näiteks: õun, rabarber, astelpaju ja ebaküdoonia. LEADER toel on soetatud erinevaid seadmeid vajaminevaks tööks. Külastasime puhkekohta, mille perenaine meid lahkesti vastu võttis ja andis ülevaate, millised võimalused on Slipi puhkekompleksis. Kuna samas hoones töötab ka pagariäri saime osaleda koogikaunistamise töötoas. Kompleksi perenaine hakkas turismiga tegelema tänu sugulasele, kes nägi antud kohas potensiaalset turismiettevõtet. LEADER toel on korrastatud puhkekeskuse ümbrust ja on soetatud inventari, millega saab järvel vaba aega veeta.

Õhtul kohtusime kohaliku tegevusrühma inimestega ja saime omavahel tuttavaks ning vahetasime kogemusi. Samuti jagasime kontakte, et tulevikus võimalusel koostöö peale mõelda. Õppereisi jooksul külastasime veel Smiltene käsitööliste seltsi, kus meile anti ülevaade kasutusel olevatest kangastelgedest ja soovijad said osaleda õpitoas. LEADER toel on soetatud inventari ja on valminud Läti rahvariided, mida on võimalik rentida. Õppereisi lõpetuseks külastasime Trikata R Chocolate ettevõtet, mis tegeleb erinevate šokolaadi toodete tootmisega. Ettevõtte omanik Raisa andis ülevaate šokolaadi headest omadustest meie kehale. Töötoas saime praktilisi teadmisi šokolaadi tegemisest ja igaüks sai endale teha meelepärase šokolaaditahvli.

Aitäh, Baibale, kes aitas meil läti keelest aru saada! smiley

Aitäh, Leo, reisi organiseerimise eest!yes

Aitäh, osalejatele! heart