Piiriveere Liider NORDPLUS projektikohtumisel Lappeenrantas

19.05.2016

8.-10. maini osalesid MTÜ Piiriveere Liider esindajad Soomes Nordplus programmi vahenditest rahastatava 2-aastase rahvusvahelise täiskasvanukoolituse projekti „Täiskasvanute kultuurialase teadlikkuse ja eneseväljenduse suurendamine pärandkultuuri kaudu“ / „Raising Adults’ Cultural Awareness and Expression through Cultural Heritage“ (NPAD-2014/10157) kohtumisel. Tegemist oli viimase, viienda kohtumisega, millega lõppes kahe aastane projekt. Lisaks Piiriveere Liidrile osalesid projektis: Rootsist Viksjöfors’i balletikool, Lätist MTÜ „Positive Mind“, Leedust Kaunase Regiooni Hariduskeskus ning võõrustaja Soomest Lõuna-Karjala rahvakool.

Projektikohtumise esimene päev toimus Lõuna-Karjala rahvakoolis seminaride ja arutelude rütmis. Kohtumise peateema oli: „Sarnane, kuid erinev“. Päeva raames toimusid esitlused, milles võrreldi projektis osalevate riikide rahvamuusikat, - tantsu, -pille, -riideid, -toitu ja -arhitektuuri. Esitluste analüüsimisel tõdeti, et kuigi oleme erinevad, on meil siiski palju ühist. Näiteks kõigi ühiseks jooneks oli, et rahvarõivastuses kannavad naised pikki seelikuid ning peakatteid. Rahvapillidest on kõigil olemas kandle perekonda kuuluv muusikainstrument ning rahvusköögis rukkileib.

Lisaks seminaridele esitles iga riik kodutööna valminud videolugusid. Lappeenrantas toimus kohalike festivalide ja toidupärandit tutvustavate lugude esitlemine. Eestit tutvustava digiloo autoriks oli Kaire Hakk. Projektikohtumiste raames pidi iga riik valmistama pärandkultuuri tutvustava digiloo. Kuna tegemist oli viimase kokkusaamisega, toimus Soomes kõigi osalejate kodutöödest valminud kokkuvõtva CD ja voldiku esitlemine.

Kohtumise teisel päeval tehti lähemat tutvust Lappeenranta ja naaberlinna Imatraga. Päeva sisustasid kohalikud kunsti- ja käsitööpoed, Imatra hotell, Imatrankoski kärestik ning Lappeenranta ajalooline kindlus, kuhu on rajatud Lõuna-Karjala ajalugu tutvustav muuseum ning Soome vanim õigeusu kirik. Projekti kohtumine lõppes piduliku õhtusöögi ning projekti lõpetamisega restoranis „Amarillo“.

Loe rohkem ja tutvu projekti tegemistega: www.raise-project.eu