Piiriveere Liider kaunil kirderannikul

20.09.2012

    14-15. septembril 2012 külastasid piiriveerelased Kirderanniku Koostöökogu lahkel vastuvõtul Ida-Virumaad. Meie 37-liikmeline reisiseltskond külastas kahe päeva jooksul mitmeid Leader – toetuse saanud objekte.

      Värskelt rekonstrueeritud Kukruse Polaarmõis üllatas oma ilus. Huvitav väljapanek mõisa pikaajaliste valdajate - perekond Tolli tegemistest oli köitev ja omanäoline.

Piiriveerelased Kukruse Polaarmõisa kostüümitoas

Piiriveerelased Kukruse Polaarmõisa kostüümitoas
     Konju Mõisa Talu kitsefarmi noor ja ettevõtlik peremees Martin Repinski tutvustas Eestis ainulaadset kitselüpsmisplatsi ja andis ülevaate oma tegemistest ja plaanidest. Õige pea hakkab talu tootma kitsepiimast juustu, mille tarbeks on juustuvannid Leader  - toetuse abil juba soetamisel.
     Pühajõe külas asuva Motovilla Puhkemaja külastamisel saime aimu, mida kujutab endast nö „tark maja“. Puhkemaja on madala energiakuluga ja kaugjuhtimisega, et viia maja ülalpidamiskulud miinimumini, pakkudes seega kliendile soodsamat majutushinda.
     Pühajõe Tegijate Seltsi kaasabil rekonstrueeritud Pühajõe Koguduse maja on hea näide küla ja koguduse omavahelisest koostööst. Selle asemel, et hakata uut külaseltsi maja ehitama, renoveeriti koos juba olemasolev koguduse maja, mida kasutatakse kordamööda vastavalt kokkuleppele.
     Reisi teine päev möödus väliobjekte külastades. Kuigi aeg-ajalt tibutas sügisvihma, ei heidutanud see sugugi meie reisiseltskonna meeleolu. Ilmselt oli siin oma osa ka särtsakal giidil Ivikal. Narva – Jõesuu linnaekskursioonil tutvusime kohaliku arhitektuuriga. Oli meeldiv näha, et Narva – Jõesuu piirkond, oma 11 km pika liivarannaga, on taas kuurortlinnana huvipakkuv.
     Seistes Sinimägede memoriaali mälestusmärkide ees, mis pronksiööl vandaalide poolt puruks peksti, pidime tõdema, et vaatamata rahuajale, pole sõda rahvuste ja arusaamade vahel veel lõppenud ning ajalugu ei ole erinevate rahvuste jaoks üheselt mõistetav. Küll aga saime sõjaajaloost aimu Sinimägede muuseumis, kus väikese ruumi peale oli kogutud suur hulk sõjaaegseid esemeid - alates tikutopsidest lõpetades kuulipildujaga. Kogu väljapanek on pühendatud 1944.aastal Sinimägedes toimunud lahingutele.
     Oma reisi kirderannikule lõpetasime maalilise merevaatega Ontika pangal, kus Valaste joa juurde on Leader- rahastuse toel valminud matkaradade projekt, paviljonid ja infoviidad.
     Kokkuvõttes oli meie reis meeleolukas ja huvitav. Külastasime üheksat erinevat objekti ning tõdesime, et Ida – Virumaa on tore, arenev ja väga huvitava lähiajalooga piirkond.

 

Riina Nõukas
Piiriveere Liider
projektiassistent

Piiriveerelased Narva - Jõesuus