Setomaa uus peibutus - gurmeeturism

Enam kui sajandivanuses Mikitamäe kunagises koolimajas on juuli südapäeval vaikne ning vaid üksikud aknast sisselangevad päikesekiired mängivad seintel olevatel setu pitsidel ning seinaääres seisval vanal kummutil. Kõik on justkui millegi ootuses ja oodata ei tule palju, sest juba 12.- 13. augustil täitub vana kooli- ja hilisem rahvamaja sadade huvilistega, kui käimas on Setomaa kohvikute päev ehk Seto Külävüü Kostipäiv.

Praegu majandab seal aga Inara Luigas, keda võib vaieldamatult pidada üheks seto köögi propageerijaks Eestis. Kümmekond aastat tagasi andis Inara välja väikese raamatu setu toitudest, millest on praeguseks ilmunud juba kolm kordustrükki ning Inara ei välista, et lähitulevikus võib tema sulest oodata ka tuntavalt tummisemat teost.

Kuid praegu pole Inaral aega, sest ta valmistub kostipäevaks ja mitte ainult. "Inimesed on hakanud otsima lihtsat, puhast ja looga toitu. Kuid lisaks kõhutäitele tahavad nad ka emotsiooni. Nad tahavad näha, kuidas sõira keetmiseks munad sõira sisse käivad, kuidas käib pelmeenitalgud. Ja seda kõike me saame Setomaal ju pakkuda," rääkis ta.

Inara tõi näiteks Obinitsas tegutseva Iti Leevävabriku, kus leib sünnib sõna otseses mõttes kunde pilgu all ning lisaks leivale saab klient teadmise ka sellest, kuidas leib valmib. "Iti leib on looga leib ning just sellist toitu tullaksegi Setomaale otsima."

Kostipäev kui impulss
Kostipäev toimub Setomaal juba viiendat aastat ning Inara Luigas lööb tänavu kaasa teist korda. Tarmukas ettevõtja ei teinud saladust, et eelmisel aastal oli hirm läbikukkumise ees suur, mistõttu pingutati tugevalt. Kuid kõik läks hästi, tagasiside oli suurepärane ning see andis julguse ka käesoleval aastal kaasa lüüa. Kuid mitte ainult.

Pärast kostipäeva algab vanas koolimajas korralik remont, kuna Inara Luigas sai MTÜ Piiriveere Liiderist toetust köögiploki ehitamiseks. Koos sellega saab uuenduskuuri aga ka vana koolimaja.

Kui köök paigas, siis läheb Inara sõnul lahti tõeline töö. "Setomaal on juba praegu palju väiketegijaid, kes teevad oma koduköökides palju põnevaid asju ja meie eesmärk olekski siduda need kokku kõik üheks toimivaks võrgustikuks, mille süda oleks see kogukonna köök."

Kostipäevast võiks aga tulevikus kujuneda suisa nädal aega kestev üritus, kus huvilistele pakutakse võimalust kaasa lüüa näiteks sõira ja pelmeenide valmistamise õpitubades, mis omakorda tooks Setomaale tunduvalt enam turiste kui pelgalt paar päeva jooksul.

Inara Luigase lihtsamast lihtsam suveretsept
Kui aiamaalt saad juba oma värsket kartulit, siis pese see hoolikalt puhtaks ja keeda koorega valmis. Raputa kohe peale keetmist rohkelt hakitud tilli peale. Võta kaks klaasi petti või hapupiima ja pane sinna sisse rohkelt hakitud rohelist: kurki, tilli, sibulat, peterselli, natuke basiilikut, tomatitükikesi ja sega. Lisa maitseks soola ja natuke pipart. Söö kuumade kartulite kõrvale seda külmsuppi ja nudi suve.
Kõrvale võid teha lihtsat jooki: Pane kannu erinevaid piparmündi ja melissioksi, lisa rabarberitükikesi ja lisa vesi. Enne joomist võid lisada omale klaasi raasuke mett.

Kõik võidavad
Kui Inara räägib oma plaanidest veel tulevikuvormis, siis juba praegu on seto söök, midagi sellist, mis ei vaja tutvustamist ning seda tullakse otsima Setomaale nii lähedalt kui kaugelt.

Lisaks rohkem või vähem tuntud söögikohtadele saab seto köögiga tutvust lisaks kostipäevale ka kõikvõimalikel rahvaüritustel, mida toimub Setomaal aastaringi.

"Gurmeeturismil on Setomaal meeletu potentsiaal, sest meil on pakkuda puhtast toorainest tehtud lihtsaid ja maitsvaid toite ja just sellist rooga järjest enam hinnataksegi," mõtiskles Inara Luigas. "Piltlikult öeldes toidab toiduturism ära nii meie külalise, kui ka kohaliku elaniku, kes valmistab toidu või kasvatab oma põllul vajaminevad aiasaadused. Ja me ei tohiks häbeneda lasta uudistajatest turistid meie kööki, ninapidi päris oma laua taha, kättpidi oma tegemistesse. See on just see, mis uue trendina turistidele näib korda minevat. Meil tuleb see võimalus luua," tõdes Inara Luigas.

Seto Külävüü kostipäiv toimub 12.-13. augustil, mille 100-kilomeetrisel marsruudil on avatud 12 kohvikut:
1. JÄRVEVEERE - Lukova 32a, Beresje
2. KIVILILLE - Metsa talu, Toomasmäe küla
3. INARA VANAVALGÕ KOHVITARÕ - Mikitamäe küla
4. MAAGÕKÕNÕ - Toomemäe talu, Saabolda küla
5. ILMAILU - Vana Jüri seebikoda, Kolossova küla
6. OBINIZZA - Seto ateljee-galerii, Obinitsa
7. PUHKEMAJA PUHVET - Obinitsa puhkemaja
8. RIKKA IVVANI "TATRIK" - Rikka Ivvani talu, Küllätüvä küla
9. TSÄSSONA MAN - Lauri talu, Tobrova küla
10. NOPRI TALU - Nopri talumeierei, Kärinä küla
11. ANDRI-PEEDO - Andri-Peedo uus kitsefarm, Kimalasõ küla
12. LILLEMÄE MORO - Lillemäe talu, Saagri küla Luhamaal

Lähemalt loe Seto Külävüü Kostipäiva kohta: www.visitsetomaa.ee.

Artikkel on koostatud LEADER koostööprojekti "Elu kahe maailma piiril II" raames, mida toetab PRIA Eesti maaelu arengukava 2014–2020 programmi ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi vahenditest.

Fotode autor Martin Ivask.


Rutt Riitsaar
tegevjuht
MTÜ Piiriveere Liider
rutt@piiriveere.ee
527 1906