Piiriveere õppereisil Lõuna-Lätis
Sellekevadine Piiriveere Liideri õppereis, mis toimus 16-18. mail, viis meid Lõuna-Lätimaale ajaloolisesse Bauska regiooni, kohaliku LEADER tegevusgrupi "Bauskas rajona lauku partnerība" tegevuspiirkonda, kus käisime ideid ammutamas eelseisvaks eelarveperioodiks.
Teel sihtkohta külastasime esimesena Cesises asuvat „Terviselaboratooriumi“. Tegemist on eramajas asuva ettevõttega, kus tarmukas pererahvas toodab erinevaid maitselikööre. Toorainena kasutatakse kohalikke metsamarju ja aiasaadusi, samuti aetakse kohapeal liköörivalmistamiseks vajalikku piiritust.
Järgmine peatuspaik oli Ieriķu loodusrada, kus vana, varemetes oleva vesiveski ümber on Leader toetuse abil loodud ca 1 km pikkune matkarada. Raja teeb eripäraseks see, et tegemist on spetsiaalselt pimedatele inimestele mõeldud rajaga. Käsipuud on ehitatud nii, et ees oleva trepiastme või takistuse eest hoiatab piirdele kinnitatud puidust nupp. Rada lookleb mööda kärestikulist oja, kus vetevulin ja vesiratta vaikne keerlemine aitab kujutlusvõimel ümbritsevat aimata. Rajaäärselt alalt leiab külastaja rohkelt looduslikest materjalidest tehtud ja seetõttu suurepäraselt ümbritsevasse sulanduvaid looma- ja linnufiguure. Vana vesiveski tühjasid aknaavasid kaunistavad klaasvitraazid. Imeliselt looduskaunis koht pakub aastaringselt rõõmu nii silmale kui ka kõrvale. Kuna Piiriveere piirkonnas on samuti samasuguse potensiaaliga paiku, andis külastatud objekt palju mõtlemisainet ja huvitavaid ideid.
Pealelõunal saabusime Bauska linna, kus kõigepealt külastasime Bauska 2. keskkooli. Koolidirektor andis meile lühikese ülevaate Läti Vabariigi haridussüsteemist ja tutvustas koolikorraldust. Kool oma enam kui 2000 õpilasega, on piirkonna suurimaid, samas hubane ja kodune. Koolimajas on võimalik haridust omandada alates esimesest klassist kuni kõrghariduseni välja - lisaks keskharidusele antakse majas veel ka magistriõpet. Samuti töötab koolimajas kohalik kunstikool. Tänu laiahaardelisusele ja mitmekesisusele suudab kool kohaliku omavalitsuse rahastuse abil ennast hästi ära majandada ning järjepidevalt koolihoonet ja õppeinventari parendada. Samuti ei pea noored kõrghariduse saamiseks piirkonnast mujale kolima ja enam noori jääb piirkonda elama.
Peale Bauska kooli külastasime Griķi Algkooli, kus Leader toetuse abiga on renoveeritud kooli söökla ja soetatud kaasaegne köögiinventar. Tegemist on väikese maakooliga, mis kontrastiks eelmisele hoonele on oma inventari ja sisustuse poolest pigem tagasihoidlik, samas siiski elujõuline.
Viimane peatuspaik enne ööbimist oli Bauska ajaloo- ja kunstimuuseum. Saime näha-kuulata äärmiselt köitvat ja huvitavat interaktiivset näitus-programmi, kus muuseumitöötajate juhendamisel saime jalutada läbi 20. sajandi Bauska linna. Külastasime sajandialguse toidukauplust, ennesõjaaegset juuksurisalongi, raamatupoodi ja õmblustöökoda. Kuulasime Läti leegionäride igatsevaid laule sõjast räsitud Rundales. Viimasena saime heita pilgu nõukogude parteitegelinski töökabinetti ja ajastule vastavalt „moodsasse“ korterisse. Bauska ajaloo- ja kunstimuuseumi filiaal, Läti poeedi Vilis Plūdonsi elukohas Zemgaļes tegutsev muuseum „Lejenieki“, on muuseumi arendamiseks toetust taotlenud ka Leader programmist.
Esimene tegus päev lõppes ööbimisega Balta Majas Rundales. Balta Maja, ehk „Valge maja“ asub kuulsa Rundale lossi lähedal ja on ehitatud lossi teenijatemajaks ca 250 aastat tagasi. 1997. aastal ostis varemetes maja Ikertu perekond, kes on ajapikku maja üles ehitanud ja loonud sinna äärmiselt hubase, huvitava interjööriga võõrastemaja. Peretütar Laura, kes tegutseb keraamikuna, on Leader-rahastuse abiga ehitanud maja kõrvale keraamikatöökoja ja tellistest, puudega köetava keraamika küpsetusahju. Laura valmistab savinõusid vanu traditsioone järgides. Tema käte vahel valmib ka eriliselt küpsetatud hall keraamika, mis oma metalse läike ja huvitava värvitooniga on kaunistuseks igale majapidamisele.
Rundale ümbruskond on rikas vaatamisväärsuste poolest – lühikese jalutuskäigu kaugusel Balta Majast on eramajja sisse seatud vanaaegsete autode väljapanek. Autod on hoole ja armastusega renoveerinud majaperemees ise. Olulisim vaatamisväärsus piirkonnas on renoveeritud, äärmiselt luksuslik Rundale palee koos imelise aiaga. Palee on ehitatud ajavahemikul 1736-1768 Vene keisrinna Anna favoriidi, Kuramaa hertsogi, Ernst Johann von Bironi, suveresidentsiks.
Lisaks eelmainitud kahele vaatamist väärt paigale, külastasime teisel päeval veel Gailiši piirkonnas Uzvaras asuvaid Leader-toetust saanud objekte: lasteaed Lacitis, kus Leaderi abil on lastele ehitatud mänguväljak ja renoveeritud lasteaia köök; kohalik kultuurimaja, kus mitme projekti abil on soetatud vajalikke vahendeid ja renoveeritud ruume. Nõukogude ajal oli Uzvara („Võit“) kolhoos oma jõukuse poolest tuntud kogu riigis. Kunagisest jõukusest annab aimu kolhoosiaja lõpus ehitatud koolimaja, mis oma suurejoonelisuses on omaette vaatamisväärsus. Kahjuks lõppes jõukas kolhoosiaeg enne, kui koolimaja ja sinna juurde planeeritud basseinid, purskkaevud ja tehisjärvekesed lõplikult valmis said.
Lõunasöögile sõitsime Mikelis´i puhkekompleksi, kus sealses vabaõhumuuseumis presenteeriti Läti taluarhitektuuri ja põllutööriistu 19. sajandi lõpust ja 20. sajandi algusaegadest. Puhkekompleksi kõrvale oli üles seatud põhjalik vanade masinate kollektsioon, mis sisaldas nii sõiduautosid, veoautosid kui ka päästemasinaid ja traktoreid alates aastast 1916. Pealelõunal Bauska linna tagasi jõudes saime osa muuseumide öö programmist, mille läbivaks teemaks oli merevaik. Pärast hilisõhtust jalutuskäiku Bauska linnusesse, saabusime puhkama juba tuttavasse „Valgesse majja“.
Koju tagasi suundusime heade naabrite lahkete sõnade saatel juba uute värskete ideedega eelseisvaks eelarveperioodiks.