Piiriveere Liider RÄNNAK 2

17.07.2013

Piiriveere Liider RÄNNAK 2
KAVA 2.07.2013:
1. Külastatud objektide, mis on saanud Leader rahastuse, tulemuslikkuse hindamine.
2. Arutelu: uue programmprioodi suunad ja prioriteedid.
3. Piiriveere Liider RÄNNAK 3 planeerimine 01.07.2014.
4. Info ja kohapeal algatatud küsimused.

… toimus 2. juulil 2013 a marsruudil: Leevaku – Toolamaa – Meelva – OÜ Saulerman – Linte – Räpina polder – Räpina sadam – Räpina linn – Kahkva – Niitsiku – Orava – Päikseranna puhkemaja.

VAATASIME, TUTVUSIME, NÄGIME, KATSUSIME

Leevaku hüdroelektrijaam
Leevaku hüdroelektrijaamas tutvusime jaamaga ja Leevaku ajalugu tutvustavate stendide ja nõukogudeaegsete elektrimõõdikutega. Kokkuleppel elektrijaama omanikuga hoiab Leevaku küla seltsing elektrijaama uksed suvekuudel külastajatele lahti. MTÜ Leevakk esindaja rääkis põgusalt matkaraja valmimise protsessist (Leader rahastus). Sealsamas Võhandu jõe ääres nägime ka korrastatud supluskohta (Leader toetus).

Toolamaa – Meelva
Ragner tutvustas palkmajade ehitamist, ettevõtte tootmishoonet, ajalugu ja toimimist. Ettevõtte büroo siseviimistlus töödel on kasutatud looduslikke materjale (Leader rahastus). Saulermani meistrid ehitavad uusi ning taastavad vanu palkmaju. Puit on loodus- ja inimsõbralik, ajalooliselt usaldusväärne ehitusmaterjal. Puidust maja eluea lõppedes ei saastu keskkond, sest loodusesse on ringiga tagasi jõudnud lihtsalt tükike teda ennast - loodust. Sealsamas üle tee Meelva järve ääres on võimalus kosutavaks supluseks (Leader toetus).

Linte pood ja Raamatukogu-Külakeskus
Linte on ilus, väike ja vaikne põlisküla. Tutvusime kohaliku poega ja saime infot kõrval asuva tootmisettevõtte kohta. Linte Raamatukogu-Külakeskuses, mille uus hoone valmis 2008 aastal, saime imeliselt südantsoojendava vastuvõtu osalisteks. Tutvusime kohalike käsitööliste toodanguga, millest eriti muljetavaldavad olid kinkekarbid. Külakeskuses tegeletakse lisaks käsitööle veel treeningutega, veedetakse vaba aega raamatukogus, peetakse pidusid ja tehakse veel mõndagi põnevat. (Leader toetus - Räpina valla külade veebilehe loomine http://www.rapinakylad.ee/linte)

Räpina polder
Räpina polder paikneb Põlvamaal, Lämmijärve kaldal. Antud ala on Eesti suurim (1408,5 ha) maaparandusobjekt ning Põlvamaa ainus poldriala. Räpina poldri rajamist alustati nn. lahustükkidena juba 1967. a. sügisel ning maa-ala kasutus oli enamuses planeeritud kultuurrohumaaks kahe suurfarmi söödabaasiks. Räpina polder on rahvusvahelise tähtsusega linnuala, kus pesitseb ja rändab arvukalt mitmeid ohustatud ja kaitsealuseid linnuliike.
Siin oli siis selle rännaku põnevaim lõik. Tee polnud enam tasane, nõgesed sähvisid vastu jalgu, heinakõrred kippusid jalgratta hammasrataste vahele jääma ja parmud ründasid. Aga linnud muudkui laulsid ja siristasid. Põdravasikas hüppas otse meie nina all kraavist välja ja kadus viljapõllu sisse. Ühel fotol on tema suur pea aimatav võis siis arvame, et seal kuskil ta on. Linnuvaatlustorn oli kahtlaselt vana ja sammaldunud, aga meie saime oma vaatluse ära teha. (Leader toetus - Eelduste loomine Lämmijärve lammiala põllumajandusmaastiku taastamiseks ja säilitamiseks)

Räpina sadam
Sadam on ehitusjärgus, töö käis täie hooga. Üks uhke üksildane alus seisis sadamas. Räpina sadamas on kohti poolesajale paadile. See on Lõuna-Peipsi esimene sadam, kus on võimalik silduda nii väikese huvipaadi kui ka suurema lõbusõidualusega. (Leader toetus - Räpina ranna ujumiskoha korrastamine veega seotud huvitegevuste arendamiseks)

Räpina linn
Oletasime, et rännakuliste saabudes mängib puhkpilliorkester, aga ei midagi taolist. Einestasime Puuriida Pubis hindasime üle tänava asuva Santex OÜ tootmis-teenindushoone välisfassaadi (Leader toetus), lisaks poseerisime kollase raami sees (Leader toetus) ja ees ning suundusime loomemajja (Leader toetus), mis oli sel päeval kinni.
Vanim tööstusettevõte kõrvuti aednike kasvulavaga ja Eesti vanim tegutsev tööstusettevõte Räpina Paberivabrik. Taaskasutataval tehnoloogial põhinev paberiveski alustas Räpinas tööd 1734. aastal. Vaadeldes paberivabriku punastest tellistest peahoonet, kangastuvad vaimusilmas vanad paberimeistrid, kelle ligi 300-aastane kogemus moodustab nüüdisaegse ettevõtte auväärse ajaloo. Vaadates üle veesilma, avaneb vaade paeluvale Räpina mõisa majesteetlikule peahoonele ehk Sillapää lossile (rajatud 1836–1847). Aastail 1923–1924 avati seal gümnaasiumi põllumajandusklass, millest algas Räpina Aianduskooli ajalugu. Lossi ümbritsev park on üks liigirikkamaid ja kõige paremini hooldatud täisealiste puude ja põõsastega mõisaparke, seal on esindatud inglise park, prantsuse park ja metsapark.

Kahkva
Räpina linnaga tutvus tehtud, võtsime suuna Kahkva poole. Algas rännaku kruusatee lõik, mille algus oli ikka kohe päris raputav, tolmutav ja kivine. Õnneks oli sellist „hullu“ kruusateed vähe ja edasi sujus sõit meeldivas tempos. Tegime väikse peatuse Kairi ratta tehnilise rikke tõttu ja suure uhke Lepiku männi juures. Sõitsime mööda üsna üksikutest taludest, põllumaadest, Alex-Agro suurtest tootmishoonetest, ühest tsässonast, Liivi poest ikka-ikka sihtkoha poole. Niitsiku ristis tegime enne lõpuspurti veel väikse jalasirutuse ning jäigi läbida veel viimane lõik meie rännakust: Niitsiku-Päikseranna puhkemaja.

Päikseranna puhkemaja
Kõik jõudsid õnnelikult sihtkohta. Nautisime Päikeseranna puhkemaja maalilist vaadet, tervendavaid vee- ja saunamõnusid ning joovastavat metsaõhku.

 

Rännakumuljed pani kirja Viivika Kooser
3. juuli 2013
Piiriveere Liider RÄNNAK 3 toimub 1. juulil 2014 aastal Mikitamäe ja Värska kandis