TAOTLEJA LUGU: ungarlanna arendab Setomaal kultuuriküla

Piiriveere Liiderist LEADER-toetuse taotlemise lugu jutustab Edina Csüllög.


Olen Edina Csüllög, Setomaal elav ungarlane. Tulin piirkonda 2012. aastal, mind võlus selle koha kultuuripärand, inimesed ja need lõputud metsad, mille keskel inimene leiab oma hingerahu. Rahu rõhutan, kuna tulen filmitööstusest: olen töötanud reklaamides, esimese assistendina ning produtsendi abina filmides ja see töö on väga pingeline, vajab 24/7 kohalolu. Kuigi olen Budapestist pärit suurlinna tüdruk, siis sobib minu hingelaadile hoopis maaelu. Esimene aasta maal polnud lihtne: pidin uuesti looma oma sõprade ringi, töövõrgustiku jne. Asjad hakkasid sujuma, kui sain tuttavaks Kristina Remmeliga Tsiistrest (Tsiistre Linamuuseumi omanik) ja otsustasime teha Lõuna-Eesti filmifestivali FUFF, mis on siiani ka ainus filmifestival Võru- ja Setomaal. Esimene festival toimus 2014. aastal Tsiistres ning sellest sai alguse MTÜ SUFF ehk siis Soomeugri Filmi Fond. Fondi lõime soomeugri väikerahvaste toetamiseks, et oleks võimalik oma keelt ja kultuuri hoida läbi filmide tegemise - mitte ainult Venemaal elavatest hõimurahvastest, vaid sama moodi setodest ja võrokestest. Toona oli kahju tõdeda, et seto- ja võrokeelset filmikunsti polegi olemas. Selle probleemi lahendamiseks saigi asutud tööle ja esimestel aastatel tegime piirkonnas palju pehmeid projekte KULKA (Eesti Kultuurkapitali) toetusel. Saime aru, et raha pole mõttekas koguaeg kulutada tehnika rendiks, proovisime jätkusuutlikumalt mõelda ja taotlesimegi Piiriveere Liideri 2016 II taotlusvoorust toetust investeeringuprojektile "Pärimus elavaks pildi kaudu“, millega soetasime montaažiarvuti, filmi- ja helitehnikat. Pärast seda oleme teinud mitmeid filmiringe, -laagreid ja -üritusi nii piirkonnas kui ka välismaal. Ma arvan, et toetusega soetatud tehnika on olnud kõige alus. Samas on vaja jätkuvalt investeerida ka uude tehnikasse, kuna tänapäeval muutub ja areneb filmitehnika väga kiiresti. Tänu soetatud tehnikale saime aidata ka teisi meie piirkonna mittetulundusühinguid, näiteks Seto Infoseltsi, kes on kasutanud meie helitehnikat Seto TV tegemisel. Sama moodi aitasime oma tehnika näol Ugri TV-l esimesi saateid teha. Meie ühingus on kõik vabatahtlikud ning praegusel hetkel võime öelda, et töötame aastaringselt 30ne inimesega.

Järgmine suurem ette võetud projekt oli Piiriveere Liideri 2017 II taotlusvooru esitatud "UUSVADA KULTUURIKÜLA" taotlus, millega saime toetuse oma maja põranda vahetuseks. Saime aru, et vaja oleks siin Setomaal sellist kohta, kus saaksime oma laagreid läbi viia. Et poleks enam vaja koguaeg meie elamist (kõiki tarvikuid nagu nõusid, linasid jm) laagrite läbiviimiseks edasi-tagasi kolida, mis on tohutu töö. Kuna tavaliselt me ei saa majutusteenust selle kalliduse tõttu kinni maksta, siis nendes kohtades, kus me laagreid üldse korraldada saame, seal peame ise looma vajalikud tingimused. Samal põhjusel ei saa me tellida ka toitlustajat ning seega teeme kõik ise. Nende raskuste leevendamiseks tuli idee soetada Uusvada vana kontorihoone, mida aitas osta üks meie sõber. Ehk siis tundus hea idee investeerida kohta, mis saab olla kogunemispaik hõimurahvaste esindajatele ja välismaa kunstnikutele ning eelkõige ka kohalikele, kellel pole hetkel kogunemisekohta. Olla iseseisev ja sõltumatu.

Oleme Uusvada kultuurikülas teinud juba mitmeid talguid - kogukond on väga tubli, Uusvada elanikud on väga toetavad.  Kui saame Uusvada majas põranda vahetatud, siis saame siin laagreid ka juba läbi viia. Muidugi on see tohutu organiseerimine, kuid samas sedasi kogukond kasvab ja muutub elujõuliseks.

Järgmised kaks projekti Piiriveere Liideri 2018 I taotlusvoorus kahjuks aga ebaõnnestusid. Soovisime koos Seto Infoseltsiga läbi viia mitmeid kogukonna heaks mõeldud üritusi Uusvadas. Esitatud ühisprojekt sai väga mahukas, kuna esialgu ei saanud ma aru, et ühistegevuse projektis ei ole vaja nõnda palju üritusi läbi viia. Projekti jäi lõpuks vist kokku 12 üritust kahe aasta peale ja ka see tundus liiga palju. Muidugi on kahju, et pole saanud teha Seto Keelelaagrit ega Kogukonna Kinosid. Piirkonna arengukava järgi sooviksid siinsed inimesed eelkõige kino võimalust. Ehk kui Uusvada maja põrand valmis saab, siis saame neid üritusi siiski teha ja me ei kurvasta, sest kõik, kes on kirjutanud projektitaotlusi teavad, et see energia, mida sinna sisse paned, on väga suur ja selle eest tasu eriti ei saa. Isegi kui on võimalik taotleda toetust ka projektijuhtimise kuludele, siis olgem reaalsed - see on siiski pigem ühiskondlik töö. Sellega võiks igaüks arvestada, kes proovib LEADER ühisprojekti toetust taotleda. Investeeringutoetuse taotluse koostamine oli minu jaoks palju lihtsam, eriti sellepärast, et seal ei pidanud nii palju kirjutama. Ma olen ikkagi välismaalane ja minu jaoks eesti keeles kirjutamine pole sugugi lihtne. Kuna aega oli ka vähe, siis ma kirjutasin selle ühisprojekti valmis 2 x 5 päevaga  ja koguaeg pidin parandusi sisse viima, seega soovitan taotlusega alustada varem.

Usun, et täna saaksin juba paremini hakkama, kuigi hetkel kindlasti puudub see 2 x 5 päeva, mis kuluks uue projektitaotluse kirjutamisele. Proovime seni teha kogukonna abiga asju ja vaatame, mis tulevik toob. Plaanis on pidada festivali FUFFi uues kohas, pärast põranda vahetust juba järgmisel, ülejärgmisel aastal Uusvadas. Filmiringidega ja laagritega jätkame ja teeme oma ühiskondlikku tegevust edasi.

 

Edina Csüllög

SUFF MTÜ

Facebook: FUFF - Finno-ugric Film Festival