Piiriveere Liider õppereisil Saaremaal

22.04.2015

17.-19. aprill tervitas Piiriveere Liidri rahvas Saarte Koostöökogu kutsel kevadist Saaremaad. Esimesena sai saarerahva tegemistega tutvuda Tornimäe kõrval Mõisakülas olevas Koplimäe Mahetalus. Tegus pererahvas tutvustas piiriveerelastele Leader´i abil soetatud viljajahvatusseadmeid. Maheusku pererahvas tegeleb nimelt mahejahu tootmisega, millest tragi perenaine talus maitsvaid küpsetisi valmistab ja Leaderi abil avatud Talukohvikus mekkimiseks pakub. Pererahva südameasjaks on mahetoit ja -eluviis, mida läbi toidukoolituste tutvustatakse ka kohalikele lastele.

Koplimäe talust viis tee OÜ-sse Alunaut, kus valmistatakse alumiiniumpaate. Ettevõtte looja on tore näide sellest, kuidas inimene on aastaid Soomes töötades kogunud teadmisi ja kogemusi, et neid kodumaal rakendades pakkuda tööd endale ja kohalikele elanikele. Ettevõte on saanud Leader - toetust dokitransporteri ostuks, millega suuremõõtmelisi aluseid saab töökojast sadamasse transportida. Riistapuud saavad meresõidukite sadamasse ja sadamast minema transportimiseks kasutada ka teised, kellel selleks vajadus tekib. Kuuldavasti on transpordivahendit suisa ka naabritele, hiidlastele, laenatud.

Teel Kuresaarde külastasime Jööri küla, kus meid tervitas muheda olemise ja mahlaka jutuga Jööri küla mees Sulev Peäske. Sulev on kohaliku kogukonna „ sädeinimene“, kelle eestvedamisel on koos külarahvaga Leader-toetuse abil loodud suurepärane külaplats, mis on tihedas kasutuses aastaringselt. Hoone hoone haaval on kohalikule kogukonnale loodud üks unikaalne kooskäimise koht koos laululava, muusemikompleksi ja suitsusaunaga.

Teisel päeval külastasime AS-i Limex poolt loodud Lubjaparki Lümanda vallas. Seal saime näha-kuulda kuidas saadakse lubjakivist lupja. Tegime ringkäigu pargis ja vaatasime Leader-toetuse abil loodud filmi „Lubjaringis“. AS Limex on ainus ettevõte Eestis, kes toodab lupja nii, nagu seda tehti 100 aastat tagasi.

Järgmisena külastasime Saaremaa Aasta Küla 2015 – Leedri. Leedri tegus külaselts on Leaderi abil taastanud küla vana pukktuuliku. Jalutades läbi ajaloolise küla, jõudsime Orbu tallu. Orbu talus elavad siirupiemandad, kes keedavad kuulsat kadakasiirupit. Leader on toetanud tootmisseadmete soetust.

Teise reisipäeva lõpetasime Sõrve villaveskis. Villaveski ketrab Saaremaa lammaste villa lõngaks. Kivisele Sõrve pinnale on pere loonud kodu, kus peetakse oluliseks maaelu, käsitööd ja missioonitunnet. Kuidas muidu seletada seda, et elujärg on sisse seatud nii vaesele pinnale, kus peale kadakate ja paekivi leidub veel seniajani ohtralt ohtlikke mälestusesemeid II maailmasõjast. Leader on toetanud villavabriku seadmete soetamist.

Kolmandal päeval keeras buss nina uuesti mandri poole. Teel külastasime Saksa Talupoodi ja kogukonnakööki. Pood pakub kohalike toidutootjate toodangut ja käsitööd. Korraldatakse õpitube. Suveperioodil saab osta kohapeal mahepiimast valmistatud jäätist. Saksa talupood on jällegi suurepärane näide sellest, kuidas ettevõtja järjepidevalt püüab elus hoida maaelu, pakkudes kaubaks kohalike tootjate suurepärast toodangut ja hoides külapoodi avatuna aastaringselt. Leader on toetanud jäätisevalmistamise seadmete soetust.
Enne praamile minekut külastasime veel ühte unikaalset kohalikku tootjat – Pöide pruulikoda. Perekond Kelder pakub töeliselt saaremaist ölut, millele, lisaks heale tootele, on välja töötatud ka vääriline bränd. Nii pruulimisseadmete soetamisele kui ka brändi väljatöötamisele on õla alla pannud ka Leader. Jällegi ehe näide sellest, kuidas noor pere on tulnud tagasi kodusaarele, loonud erilise toote ja brändi, millega pakub elatist endale ja samas tõstab esile ka oma kodupiirkonda.

Meie reis Eesti suurimale saarele kulges koos päikesepaiste ja hea tujuga. Täname Saarte Koostöökogu reisi korraldamise eest.

 

Õppereisi muljed pani kirja: Riina Nõukas

Piiriveere Liider õppereisil Saaremaal
Piiriveere Liider õppereisil Saaremaal